U KRUGU GLAZBE
REPORTAŽA O GLAZBI
Sve što čujemo je glazba, mi smo glazba, naš ritam srca, disanje, stil, način hoda. Svatko od nas stvara glazbu na svoj način i time čini jedinstveni krug glazbe. Jeste li se ikada zapitali je li glazba beskonačna? Kakav bi bio svijet bez glazbe? Koliko nas je potrebno da stvorimo krug savršene glazbe? Kako krug glazbe dočaravaju glazbenici Novigradskog proljeća, saznali smo u intervju s polaznicima Skladateljske radionice i Radionice pjevanja.
U našoj Školi stvaralaštva dinamično je i energično, glazbe ima na svakom koraku. Posjetili smo Radionicu pjevanja gdje su nam se pridružile tri polaznice koje su s nama podijelile svoja očekivanja ovog Novigradskog proljeća.
Prvo smo razgovarali s Viktorijom Topolovec.
Kada si počela osjećati ljubav prema glazbi?
Hm… Mogu reći da pjevam od kad znam za sebe.
Jesi li ikada nastupala na koncertima ili sudjelovala na glazbenim natjecanjima? Ako nisi, bi li bi željela i kako zamišljaš svoj nastup?
Jesam, nastupala sam na općinskim koncertima za Božić, dobivala sam mnoge pohvalnice. Također nastupala sam sa zborom na jednom natjecanju u Požegi gdje smo osvojile zlato.
Koji ti je najdraži pjevač ili pjevačica i je li on/a zaslužan/na da si se počela baviti pjevanjem?
Najdraži su mi Taylor Swift i Harry Styles. Nisu oni zaslužni, nego od malih nogu pjevam stalno. Njezina omiljena pjesma mi je “Would’ve, Could’ve, Should’ve“
Što misliš o ovogodišnjoj temi Novigradskog proljeća? Koja je bila tvoja prva reakcija?
Kada sam čula da je tema krug, prvo sam bila u šoku, uopće nisam mogla zamisliti kako bismo to mi uspjeli prezentirati, ali sad mi se sve više sviđa. Svi se slažemo, atmosfera je ugodna.
Shvaćaš li pjevanje kao hobi ili misliš da bi se time mogla baviti u budućnosti?
Trenutno mi je hobi, ali za budućnost mislim da ipak treba puno talenta i malo sreće za uspjeh.
Za kraj, možeš li nam otpjevati svoju najdražu pjesmu?
Polaznica Tara Babić također nam se pridružila u našem intervju.
Kada si počela osjećati ljubav prema glazbi?
Već od malena sam jako voljela glazbu. Idem u glazbenu školu od trećeg razreda i sviram harfu. Već od vrtića sam puno pjevala jer sam voljela sve što je vezano uz glazbu.
Jesi li ikada nastupala na koncertima ili sudjelovala na glazbenim natjecanjima? Ako nisi, bi li bi željela i kako zamišljaš svoj nastup?
Sudjelovala sam na raznim natjecanjima s dječijim zborbom Kap koji pohađam te redovno nastupam na otvorenju Novigradskog proljeća, pjevam himnu.
Koji ti je najdraži pjevač ili pjevačica i je li on/a zaslužan/na da si se počela baviti pjevanjem?
Nemam najdražeg pjevača ili najdražu pjevačicu, ali jako volim slušati Olivera Dragojevića. Njegova najdraža pjesma mi je Cesarica.
Što misliš o ovogodišnjoj temi Novigradskog proljeća? Koja je bila tvoja prva reakcija?
Prvo kada sam čula da će tema biti Krug, bila sam jako zbunjena i mislila sam si što će ovo biti, neće se moći ništa napraviti, ali sad kada smo krenuli počela mi se sve više sviđati.
Shvaćaš li pjevanje kao hobi ili misliš da bi se time mogla baviti u budućnosti?
Za sada je pjevanje moj hobi koji volim, mislim da ću se nastaviti baviti glazbom u budućnosti.
Za kraj, možeš li nam otpjevati svoju najdražu pjesmu?
Na kraju našeg intervjua s radionicom pjevanja pridružila nam se Marta Kovačić.
Kada si spoznala svoju ljubav prema glazbi?
Moja cijela obitelj su glazbenici, i tako sam nekako i ja se okušala u tome.
Voliš li nastupati na koncertima i natjecanjima? Kakav ti je doživljaj nastupati?
Volim, nastupala sam na raznim natjecanjima i koncertima, sudjelovala sam s dječijm zborom Kap.
Imaš li najdražeg pjevača ili pjevačicu, ili nekog tko je zaslužan zašto si se počela baviti pjevanjem?
Moj uzor je definitivno moja mama, koja me podržava i voli gledati moje nastupe. Najdraži bend mi je Queen, a najdraža njihova pjesma mi je ‘Teo Torriatte’
Što misliš o ovogodišnjoj temi?
Na početku sam razmišljala kako bi krug bi bio zanimljiv za ples ili za crtanje, ali nikako ga nisam mogla povezati s glazbom, zapitala sam se kako ćemo mi pjevači napraviti pjesme koje imaju veze s krugom. Sada kada smo počeli s radom u našoj radionici već mi se sviđa.
Shvaćaš li pjevanje kao hobi ili misliš da bi se time mogla baviti u budućnosti?
Trenutno mi je hobi, ali nadam se da ću biti učiteljica solfeggia i pjevati za svoj gušt, a možda se okušam kao mentorica na Novigradskom proljeću.
Hoćeš li nas za kraj počastiti pjevanjem svoje omiljenje pjesme?
Ovo su bili naši polaznici koji su s veseljem odgovorili na naša pitanja, a sada nam slijedi intervju s voditeljicom Radionice pjevanja – našom Doris Kovačić.
Za početak možete li sebe opisati u nekoliko riječi? Kako je Vaš život promijenila glazba?
Ooo… da se opišem u nekoliko riječi, rekla bih da sam jako aktivna, dinamična, jako volim raditi s djecom, s mladima i s glazbom.
Koja Vam je ovo godina rada na Novigradskom proljeću i kako Vam je raditi s djecom?
Odlično mi je raditi. Iako mi je ovo duga godina na Novigradskom proljeću, ja sam ovdje od početka, došla sam kao dijete u 5. razredu još davne 1990. godine pa onda računajte koliko sam tu 🙂
Možete li opisati što radite u Vašoj radionici?
Mi u radionici pjevamo, radimo vokalne vježbe, višeglasno pjevanje, pjevamo pjesme koje sklada Skladateljska radionica, neke naše pjesme, pripremamo koncert u crkvi sv. Pelagija.
Što mislite o ovogodišnjoj temi? Možete li tu temu povezati s glazbom?
Ovogodišnja tema Krug može se povezati s glazbom na različite načine. Djela koja idu ukrug su ciklička djela. Ona postoje i mogu se pjevati u krugu što ćemo mi i napraviti. Tema je vrlo zanimljiva, zapravo jednostavna i baš zato zbog svoje jednostavnosti pruža jako puno mogućnosti.
Po Vašem mišljenju, koje bi sposobnosti trebao imati savršeni pjevač?
Savršeni pjevač, ooo, savršeni pjevač… Ako postoji savršeni pjevač, trebao bi najprije imati jako dobru vokalnu tehniku, treba imati i glumačke sposobnosti, dobru dikciju, čistu intonaciju.
Za kraj, koju glazbu Vi najviše preferirate?
Najviše volim rock i klasičnu glazbu.
Zahvaljujemo voditeljici Doris Kovačić na ovom intervju, a mi nastavljamo dalje. Bili smo u posjetu Skladateljskoj radionici koja nas je velikodušno primila i odgovorila na naša pitanja. Polaznice Eva Medjed i Jelena Cvetko podijelile su s nama svoje iskustvo i kako se snalaze na Novigradskom proljeću.
Koji je bio tvoj prvi susret s glazbom?
Eva: Moj prvi susret s glazbom bio je s pet godina kada sam krenula na zbor.
Jelena: Moj prvi susret s glazbom bio je u drugom razredu osnovne škole kada sam krenula u osnovnu glazbenu školu.
Koji instrument sviraš i kako si se odlučila za njega?
Eva: Sviram klavir i iskreno ne znam kako sam se odlučila za klavir.
Jelena: Sviram gitaru, jednostavno sam upala na gitaru i povezala se s instrumentom.
Može li se krug dočarati s glazbom i kako to zamišljaš?
Eva: Mislim da se sve može dočarati glazbom i jednostavno moraš imati inspiraciju i stvarati glazbu onako kako ju osjećaš.
Jelena: Mislim da se krug može dočarati glazbom, da se na primjer neka skladba ponavlja i opet, i opet, i opet i tako ide u krug.
Vidiš li se jednog dana kao mentorica Skladateljske radionice?
Eva: Sve je moguće, ali mislim da ne.
Jelena: Nisam sigurna, moguće, ali čisto sumnjam.
Je li zabavno skladati? Kakvo je okruženje? Jesi li već stekla nova prijateljstva?
Eva: Zabavno je skladati, okruženje je napeto dok svi ne pronađu neku svoju inspiraciju i onda se nekako svatko upusti u svoj svijet i stekla sam već neka nova prijateljstva.
Jelena: Skladati je zabavno dok imaš inspiraciju, atmosfera je većinom opuštena zato što se svi slažemo i učimo jedni od drugih.
Hoćeš li se ponovno vratiti na Novigradsko proljeće kao skladatelj?
Eva: Možda i hoću, iako volim sudjelovati na različitim radionicama kako bih stekla neka nova prijateljstva.
Jelena: Vratit ću se, ne kao skladateljica, ali kao nešto drugo definitivno da!
Zahvaljujemo polaznicama Skladateljske radionice. Nismo im dali mira, već smo odmah u sljedećem trenutku ulovili voditelja koji nam je spremno odgovorio na sva naša pitanja.
Voditelj Skladateljske radionice (Marko Jašek)
Možete li nam ukratko opisati tko ste Vi? Koja je Vaša uloga na Novigradskom proljeću?
Ja sam Marko Jašek, inače sam po zanimanju profesor glazbe, a moja uloga na Novigradskom proljeću je da sam voditelj Skladateljske radionice.
Možete li nam opisati u nekoliko riječi kako izgleda rad s djecom u Vašoj radionici?
Prekrasno, jako lijepo. Jučer smo skladali minijature, instrumentalne minijature, a danas smo počeli uglazbljivati tekstove pjesama koje ćemo dobiti od drugih radionica.
Kako ste prihvatili ovogodišnju temu i kako ćete ju dočarati u glazbi?
Tema je zaista velik izazov. Mislim može se svašta napraviti na Krug. Evo, vidjet ćemo… Za sada nam ide izvrsno, a vidjet ćemo kako ćemo danas uglazbiti tekstove, a onda će nam biti super.
Kako ste se zaljubili u glazbu?
Kako sam se zaljubio u glazbu? Ne znam, mislim da se glazba zaljubila u mene tj. da je glazba nekako mene pronašla. Od malih se nogu bavim glazbom, ustvari od kako znam za sebe, nekako je glazba pronašla put do mene, pa tako mogu reći da smo se obostrano zaljubili.
Koje instrumente svirate i kada ste ih počeli svirati?
Prvo što sam počeo svirati bila je gitara i to u osnovnoj glazbenoj školi. Znači kada sam bio drugi razred osnovne škole, upisao sam instrument gitaru u glazbenoj školi, onda sam počeo svirati i tambure. U srednjoj glazbenoj školi prešao sam na klavir, tako da eto sviram i klavir i gitaru i tambure.
Možete li nam opisati proces nastajanja skladbe?
Ovako, ovdje na Novigradskom proljeću proces nastajanja skladbe počinje tako da djeca odlutaju u neki svoj svijet, moraju imati inspiraciju za skladanje, znači ne možeš skladati ako nemaš nikakvu inspiraciju, ako te netko sili na rad. Onda dobiješ tekst ili instrumentalnu skladbu pa odrediš tehniku, dinamiku i tako sve počinje. Tu nema greške. To što zamisliš preneseš na papir, na svoj instrument i sve je dobro. Npr. može biti neka romantična skladba iz 19. stoljeća, može biti 20. stoljeće i neka skladba koja nema ni početak ni kraj.
Mislite li da ćete jednog dana postati poznati skladatelj? Ako da, zašto?
Hahaha. Paa… Pa ne znam, to je teško pitanje, vidjet ćemo.
Zahavljujemo Marku Jašeku na intervju.
ANKETA O GLAZBI
U ovoj anketi ćemo vam pokazati koliko djece zapravo voli glazbu. Kao što je glazba lagana tako su i pitanja. Anketa sadrži pet pitanja na označavanje i tri ponuđena odgovora. Polaznici iz četiriju radionica odgovaralo je na pitanja i više od pola su pozitivni odgovori. U anketi smo pitali polaznike o njihovim ciljevima u glazbi, interesu u glazbu i o njihovoj radionici.
1.
Kako biste opisali atmosferu na glazbenim radionicama
2.
Kako glazbene radionice doprinose osobnom razvoju polaznika
3.
Koji su ciljevi glazbenih radionica
4.
Koji je tip ljudi najčešće zainteresiran za sudjelovanje na glazbenim radionicama
5.
Ocjeni svoju radionicu
Na kraju svih intervjua, anketa, pjasama, pitanja…zaključujemo da bez glazbe svijeta ne bi bilo.Glazbu slušamo u vožnji prema gradu, u busu, na zabavama, kada smo tužni/sretni…Glazba je duša i Iijek jer smo svi povezani u velikom krugu beskrajnosti.
autori: Lukas Šebek, Ema Salar i Hana Mršić