LITERARNA RADIONICA
Želiš se okušati u pisanju dramskih tekstova? Tražiš ideju za svoju dramu, ili ih imaš previše i ne znaš s kojom krenuti? Piše ti se, ali ne želiš da tvoj tekst završi u ladici? Prijavi se na literarnu radionicu i udahni svojoj priči i likovima život koji zaslužuju! Na radionici ćemo se upoznati s elementarnim pojmovima dramskog pisanja kao što su dramski lik, dramski sukob, motivacija, dramska napetost, dijalog… Kroz ovogodišnju temu krug, u zajedničkom radu otkrit ćemo kako se okružiti dramskim idejama, zaokružiti neki dramski zaplet i oduprijeti začaranom krugu spisateljske blokade, a u suradnji s polaznicima scenske, radijske i glazbene radionice, zavirit ćemo u čarobni svijet kazališta i radiodrame.
Voditeljica: NINA BAJSIĆ
IZRADA SLIKOVNICE
U radionici izrade slikovnice ove godine pozabavit ćemo se izradom jedne grupne priče i nakon toga je podijeliti među sudionicima da svatko svoj dio i svoj broj stranica ilustrira na individualan način. Upotrebom igre smislit ćemo priču na temu krug te onda osmisliti cijeli izgled od naslovnice do korica. Naslovnica će biti rađena grupno, u krug. Tehniku korištenja za ovu radionicu bira svaki sudionik za sebe. Sudionici mogu donijeti svoje tablete za digitalnu ilustraciju, a mogu donijeti i pernicu s drvenim olovkama pa i sve između tog dvoje. Bitno je da se pojave sa svojim blokićima i olovkama radi skiciranja, a ostalo ćemo ili naučiti ili odlučiti kasnije! Pripremite se za pričanje priča i ilustriranje! Vidimo se!
Voditeljica: KLARA RUSAN
SCENSKA RADIONICA
Rad u dramskoj radionici bit će podijeljen u tri faze:
- Upoznavanje s polaznicima putem klasičnih pedagoških dramskih vježbi radi stjecanja uvida u njihove individualne mogućnosti i specifičnosti te dinamiku grupe.
- Pojačani individualni rad s polaznicima putem kreativnih dramskih vježbi i zadataka iz različitih tehnika glume (Stanislavski, Čehov, Brecht, Boal…) pri čemu je naglasak na razvijanju osobnog talenta pojedinca te mehanizma njihova uklapanja u timski rad.
- Rad na završnoj predstavi na temu krug, od polaznika se očekuje visoka motiviranost za rad te obostrana kreativna scenska rješenja i suradnja s ostalim radionicama Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ radi jasnijeg stjecanja predodžbe o kazalištu kao sjecištu različitih umjetničkih formi.
Napomena: Bez brige, iako ovi planovi zvuče šturo na papiru, u stvarnosti će radionica, kao i svake godine, odjekivati smijehom, pozitivom i kreativnim ozračjem!
Voditelji: IVAN OŽEGOVIĆ, VID HRIBAR, IVANA ĐULA
RADIONICA NOVINE NA INTERNETU
Bavi se upoznavanjem polaznika s osnovama novinarske struke te stvaranjem internetske stranice u programu WordPress. Polaznici će, prateći rad ostalih radionica, učiti o osnovnim novinarskim formama, odgovornom medijskom ponašanju i raznovrsnim mogućnostima programa WordPress. Kroz rad radionice polaznici će razvijati kritičko razmišljanje, komunikacijske vještine te će imati slobodu pronalaženja i obrađivanja vlastitih ideja i tema. Temeljna ideja radionice je poticanje samostalnog rada i kreativnog razmišljanja te primjena dosadašnjeg znanja polaznika. Kroz suradnju s ostalim radionicama, polaznici Novina na internetu svakodnevno će objavljivati vijesti, intervjue, reportaže te tako sudionicima Novigradskog proljeća, njihovim prijateljima, roditeljima te svima zainteresiranima omogućiti praćenje rada (svih radionica) Škole stvaralaštva. S obzirom na to da rad na stranici počinjemo od nule, prethodno poznavanje programa WordPressnije nužno, iako je dobrodošlo.
Preporuka polaznicima: Polaznici mogu ponijeti vlastita prijenosna računala i fotoaparate.
Voditeljica: KRISTINA KOVAČEVIĆ
RADIJSKA RADIONICA
Cilj radionice je osvještavanje našega zvukovnog prostora, njegovih dimenzija i značenja, upoznavanje i razvijanje auditivnih perceptivnih sposobnosti, tj. samog osjetila sluha. Temeljna ideja je otkrivati prostor i mogućnosti za izražaj na polju audiomedija te razviti kulturu slušanja kao sredstvo poticanja imaginativnosti. Cilj je, također, stvoriti takav zvuk koji od pasivnog slušača zahtjeva transformaciju u angažiranog primatelja, onog koji će na temelju zvučnih podražaja u svojoj vlastitoj glavi stvarati slike, te posljedično biti sukreator. Kroz ovu radionicu polaznici se bave radiom kao temeljno auditivnim medijem i formama koje su u radijskom mediju zastupljene – od novinarskih do umjetničkih. Radionica nudi osnovne smjernice za kreiranje radijske vijesti, priloga, reportaže, umjetničkog rada (radio igra, poezija…) ali i eksperimentalnih oblika u samom mediju. Zadaća kreatora radijskog programa je na najbolji mogući način pripremiti rad za slušatelja. Uz upoznavanje i rad sa tehnikama i uređajima za snimanje i obradu zvuka polaznici će sami razvijati ideju, tražiti osnovni element, kreirati svoje zvučne forme i stvarati strukturu koja može biti anketa, informativna vijest ili prilog, dokumentarni zvučni zapis, igrani tekst, glazba… Radionica je dinamičko-kreativnog karaktera te pored izmjene znanja, iskustava i radosnih trenutaka pretpostavlja i ovladavanje osnovama radijskog(zvučnog) medija i stjecanje vještina potrebnih za samostalan rad.
Preporuka polaznicima: Pored entuzijazma i ideja, poželjno je da polaznici sa sobom ponesu nešto od potrebnih alata za rad – snimači, prijenosna računala, olovku i papir, glazbene instrumente, literaturu…
Voditelj: SRĐAN NOGIĆ
TELEVIZIJSKA RADIONICA
Uronite u čarobni svijet Televizijske radionice, radionice namijenjene znatiželjnim i maštovitim umovima! Ovdje se svaki dan rađaju nove priče, prate dogodovštine koje se zbivaju po drugim radionicama i snimaju se avanture koje će ostati urezane u sjećanja. Televizijska radionica mjesto je gdje postajete tvorci vlastitih televizijskih čuda i otkrivate tajne svijeta medija. Od ideje do realizacije, učimo pričati priče kroz različite televizijske formate, a kroz igru i timski rad, vrijedne životne vještine poput suradnje, komunikacije i rješavanja problema. Praktične vježbe razvijaju kreativnost, samopouzdanje i razumijevanje medijske produkcije. Snimljeni i montirani materijali prezentiraju se na večernjim projekcijama u mozaičnoj formi dnevnika. Polaznici radionice sudjeluju i u realizaciji prijenosa uživo završnog koncerta glazbenih radionica.
Voditelj: MARINKO MARINKIĆ
FILMSKA RADIONICA
U filmskoj radionici će se slično prethodnim godinama započeti s teoretskim podsjetnikom, za neke upoznavanjem, bitnih sastavnica izrade filmskog djela s naglaskom na filmske rodove, potom na faze u izradi filmskog djela. Nakon toga slijedi rad na scenariju, pripreme snimanja: u slučaju dokumentarca prikupljanje informacija, u slučaju igrane vježbe definiranje scenografije, prikupljanje rekvizite, izrada kostima s uspostavom suradnje s ostalim radionicama. U trećoj fazi se snima buduće djelo. Rad se završava montažom i konačnom obradom rada. Osim specifičnog znanja u izradi filmskog djela učenici bi trebali naučiti kako izrada filma zahtijeva timski rad gdje je svaki segment bitan, bez kojih se ne može dovršiti filmsko djelo. U izboru učenika neće se uzimati one čiji je interes isključivo koncentriran na glumu, jer bi se oni trebali prijaviti u neku od dramskih radionica. Svaki učenik trebao bi imati predznanje iz pojedinoga segmenta izrade filmskog djela: zadovoljavajući stupanj pismenosti za izradu scenarija, specifične vještine u fotografiranju-snimanju te montaži. Ostale potrebne vještine naučit će “u hodu“ i odrađivati ih prema pojedinačnim sklonostima (scenografija, kostimografija, maska).
Preporuka polaznicima: Ponesite, ako imate, prijenosna računala s nekim programom za montažu pokretnih slika i kameru ili fotoaparat pogodan za snimanje pokretnih slika u dovoljno velikoj rezoluciji.
Voditelji: SANDRA BASTAŠIĆ
SKLADATELJSKA RADIONICA
Od inspiracije do skladbe, sve je moguće, s puno ljubavi i pažnje, najtiše ili najglasnije, u duru ili molu, iz prvog, drugog, dvadeset i sedmog pokušaja; sklada se, pažljivo ritmično, u boji, dinamično, samostalno ili zajedno… Glazbena igra i zabava. Kantautorstvo. Muziciranje. Pjevanje. Improvizacija. Varijacija. Od ideje do pjesme s drugim radionicama: s Literarnom i njihovom poezijom, sa Scenskom glazbom i njihovim zvukovima, s Pjevanjem i njihovim glasovima, s aranžerima u njihovu studiju.
Preporuka polaznicima: polaznici neka obavezno donesu instrument koji sviraju (umjesto glasovira synthesizer i slušalice).
Voditelj: MARKO JAŠEK
RADIONICA SCENSKE GLAZBE
Stvaranje, reproduciranje, usnimavanje te obrada motiva, tema i zvučnih efekata na računalu surađujući pritom sa ostalim radionicama (scenska, filmska, radionica pjevanja, radionica aranžiranja i glazbene produkcije itd.). U radionicu su dobrodošla glazbala svih glazbenih skupina uključujući i instrumente pogodne za sviranje u bendu (električna gitara, bas gitara, bubanj, synth…).
Preporuka polaznicima: Potrebno je osnovno instrumentalno predznanje i od polaznika se očekuje da sa sobom ponesu svoj instrument.
Voditelj: MATKO BASARA
RADIONICA PJEVANJA
Pjevati vole svi. Pjeva se u svim prigodama. Emocije se najbolje izražavaju pjevanjem. Ljudski glas je najsavršeniji instrument. I tako u krug. Na radionici pjevanja će svaki polaznik, u tom čarobnom raspjevanom krugu, razvijati svoje vještine i umijeće, upoznati druge zaljubljenike u pjevanje, stvarati prekrasne harmonije i uživati u glazbi. Dobit ćete neka osnovna teorijska znanja, naučiti mnoštvo vježbi za upjevavanje i kako sačuvati i njegovati glas, imati priliku višeglasno pjevati u manjim i većim skupinama, stjecati iskustvo nastupanja i još mnogo toga. Oni hrabriji će dobiti priliku i za solistički nastup. Iskustvo u zborskom pjevanju je za ovu radionicu poželjno. Jedva čekam da se upoznamo i pokrenemo taj čarobni krug glazbe, učenja, stvaranja i zabave!
Voditeljica: DORIS KOVAČIĆ
RADIONICA ARANŽIRANJA I GLAZBENE PRODUKCIJE
Radionica obuhvaća ključne i praktične koncepte audioprodukcije. Polaznici će naučiti snimati zvuk koristeći odgovarajuće instrumente i mikrofone te upravljati profesionalnom opremom za snimanje. Kroz kreativan i slobodan pristup steći će iznimno razumijevanje osnova digitalne obrade zvuka, uključujući tehnike editinga i poboljšanja audiosnimki.
Voditelj: DAMJAN BRNIĆ
PLESNA RADIONICA
Neki od osnovnih elementa za razumijevanje plesne umjetnosti, kao što su međusobno slušanje i uvažavanje, prostor izvedbe, oblikovanje tijela, ritam, plesna rečenica (sekvenca) i kompozicija razrađivati će se kroz krovnu temu ovogodišnjeg programa Novigradskog proljeća: krug.
Na plesnoj radionici temi ćemo pristupiti kroz razne improvizacijske i istraživačke zadatke, zatim kompozicijske strukture u prostoru kroz ritmove i glazbu, rad u paru i grupi i te završni rad na koreografijama i koreografskim sekvencama.
Krug objedinjuje i spaja, stoga će i voditeljica plesne radionice kroz želju da se polaznici zabave i nauče razne plesne vještine, ohrabrivati polaznike u zajednički prostor kreiranja razrađujući plesni vokabular i koncept s ciljem da se širom otvore vrata kreativnom radu s pokretom i približi polaznicima plesna umjetnost.
Voditeljica: MARTINA TOMIĆ
RADIONICA CIRKUSKIH VJEŠTINA
Za sve one koji vole nove izazove i puno gibanja, a pri tom su uporni i kreativni, pripremili smo jednu nesvakidašnju radionicu. To je radionica koja će vas okrenuti naglavačke, katapultirati u zrak, učiti kako koristiti tijelo kao instrument za brojne avanture kao što su multifunkcionalno baratanje predmetima, žongliranje, balansiranje, vožnju na jednom kotaču na spravi zvanoj monocikl i upoznavanje sa svijetom klauna. To je radionica cirkuskih vještina. No nećemo samo akrobatirati nego ćemo sve te vještine iskoristiti kao alat i kroz njihovu kreativnu upotrebu ispričati priču o snazi vode. Radionica podrazumijeva tehnički dio koji obuhvaća rad na usvajaju vještina i kreativni dio koji se odnosi na osvještavanje pokreta i kreiranje slika, razradu ideja na tlu ili na zračnim aparatima. Cirkuska edukacija nudi usvajanje tehnički i fizički zahtjevnih vještina koje polaznici prilagođavaju individualnim mogućnostima svakog tijela. Inovativne, dinamične, izazovne i kreativne cirkuske vještine se kasnije mogu spajati s plesom, sportom ili jednostavno postati kvalitetna zabava. Kroz cirkusku pedagogiju jačamo motoričke sposobnosti, osnažujemo i osvještavamo tijelo, osvještavamo sebi svojstven pokret, prihvaćamo različitost, razvijamo samopouzdanje i grupnu koheziju. Edukacija podrazumijeva niz cjelovitih treninga u kroz koje ćemo se okušavati u različitim cirkuskim vještinama. To su žongliranje, poi, manipulacija objektima, akrobalans, monocikl, ali i nesvakidašnji akrobatskim izazovi kao što su zračne akrobacije na različitim rekvizitima; svila, trapez, hammock i ring. Osim tehničkih elemenata radionica podrazumijeva i kreativni dio koji se odnosi na osvještavanje pokreta i kreiranje slika, razradu ideja na tlu ili na zračnim aparatima i zavirivanje u svijeta klauna. Ova radionica će biti dinamična i zabavna, omogućit će vam da zavirite u svijet cirkusa i okušate se u novim vještinama koje kasnije možete razvijati i spajati s vještinama kojima trenutno vladate. Cirkuske vještine će vam zasigurno proširiti spektar alata za kreativno izražavanje.
Preporuka polaznicima: Predznanja nisu potrebna, samo malo sportskog i kreativnog duha, znatiželja i upornost. Za Radionicu cirkuskih vještina potrebna vam je samo udobna odjeća (trenirke, tajice ili nešto u čemu se možete slobodno kretati) i boca s vodom. Također je poželjno donijeti po jedan ludi odjevni predmet (nešto preveliko, premalo, smiješno ili čudno).
Voditelji: IVANA PEDLJO, JASMIN DASOVIĆ
KIPARSKA RADIONICA
Iako je krug prvenstveno pojam za lik na plohi, dvodimenzionalan, geometrijski, pravilan i zatvoren, a kiparstvo prvenstveno trodimenzionalna umjetnost, u doživljaju skulpture, krug je zapravo nezaobilazan: dok razgledavamo kip kao samostojeće tijelo u prostoru, mi oko njega kružimo, sagledavajući ga sa svih strana. Poznato je i da krug uglavnom crtamo zatvarajući kružnicu na ravnoj podlozi, a na ovoj radionici pokušat ćemo ga “odlijepiti” od te podloge, oblikovati ga, opipati ga, izgraditi ga iz središta, rastaviti, sastaviti, zavrtjeti ga i otvoriti se raznim kružnim razmišljanjima: oblikovnim, taktilnim, prostornim i značenjskim. U tome će nam pomoći tradicionalni i istraživački kiparski materijali, alati i postupci. Pristupit ćemo krugu sa raznih strana: umom, rukama i tijelom, hrabro i zaigrano. Možda će nas svo to kruženje malo izbaciti iz centra, možda će na trenutak izgledati kao da kružimo oko kruga kao mačak oko vruće kaše, ali vjerujem da ćemo zaokružiti ovo zajedničko kiparsko iskustvo tako da spojimo kraj s početkom i iz radionice izađemo malo okrugliji.
Voditelj: HANA LUKAS MIDŽIĆ
SLIKARSKO-SCENOGRAFSKA RADIONICA
Slikarsko-scenografska radionica bavi se slikarstvom, scenografijom i kostimografijom. Na temu krug asocijativnim igrama, korelacijski s drugim kreativnim radionicama dolazimo do inspiracija za likovno djelovanje. Ne ograničujemo se likovnim tehnikama, tehnologijama niti materijalima, prostorom, a stvaramo kreativne varijacije za nadarene polaznike radionice.
Napomena: Za rad u radionici pored želje za radom, stvaranjem, suradnjom, eksperimentiranjem potrebna je radna odjeća i obuća u kojoj ćemo nesmetano stvarati.
Voditelj: THEODOR DE CANZIANI
KERAMIČARSKA RADIONICA
Keramičarska radionica razvija kreativnost, maštu, motoričke vještine, senzibilnost, osjećaj za formu, estetiku, prostorno-plastičko oblikovanje, primjenu i usvajanje širokog spektra likovnih elemenata, te primjenu likovnih tehnika i materijala. Upoznaje se cjelokupni proces rada od oblikovanja glinom, oslikavanja, glaziranja, do pečenja. Glinu povezujemo sa četiri prirodna elementa: zemlja, voda, zrak i vatra. krug kao inspiracija. Dodir gline, ushit, veselje, pa opet ispočetka i opet u krug… Oblikovanje rukama je prirodna potreba i nagon, prisutan svima nama od rođenja. Dodir je osnova našeg osjetilnog svijeta i prvi način povezivanja s okolinom, drugima oko nas i sa samim sobom. Takav osjećaj stvaramo dodirujući i glinu, vrteći je beskrajno, kružno svojim rukama, prstima… Uživanje je dodirivati i osjetiti mekoću i podatnost gline. Lakoća oblikovanja postaje igra za sve nas, a naročito djecu. Osjećaj da mogu rukama napraviti što god požele, djeci jača samopouzdanje, potiče ih na kreativnost i opušta. Osjećaj slobode prisutan je od prvog dodira gline, tijekom oblikovanja i kad je proces gotov. Djeca ne ispuštaju svoj rad iz ruke, okreću ga ukrug, dodiruju, glade, pokazuju, dive se… Čarobni krug keramike na Novigradskom proljeću započinje upoznavanjem, pričom, poticajem, crtanjem ideja, skica. Naravno, sjedi se u krugu! Ubrzo se kreće na glavni proces rada glinom. Oblikuju se razne forme, velike, male, razigrane, okrugle. Sve se mora dobro osušiti na zraku, pa ispeći u električnoj keramičkoj peći u školi. Nakon toga kreće oslikavanje, glaziranje i pečenje u raku peći na otvorenom. Krug rada se rasteže od učionica do dvorišta i nazad… Od gline do izrade gotovog proizvoda, keramike, zahtjevan je i precizan proces, ali to je ujedno jedan od najzanimljivijih i najizazovnijih procesa u likovnom stvaralaštvu jer se vrtimo tim kreativnim stvaralačkim krugom od prvih koraka do kraja, pa opet ispočetka… Zemlja, voda, zrak i vatra. Kakav je to lijep i začaran krug dodira prirode. Da, mi u Novigradu, u keramičarskoj radionici, nikad nismo sami. Okruglo sunce nas grije kad radimo danju, a okrugli mjesec nam namiguje kad radimo noću. Dim se širi krugom škole, a mi, kao mravi, kružimo, radimo, sretni i veseli!
Voditelj: ZINKA BREKALO
LUTKARSKA RADIONICA
Ako ne voliš zadane okvire i ne možeš se opredijeliti za samo jedan način umjetničkog izražavanja, ako se tražiš unutar više medija: likovnosti, riječi, pokreta, glazbe, glume (jer lutkarstvo upravo sve ovo obuhvaća), ako dakle voliš eksperimentirati – onda ti je mjesto u ovoj radionici. No jednako tako pozvani su i svi koji su već od malena prepoznali magiju scenske lutke i kojih se ljubav prema njoj nije ugasila s izlaskom iz ranog djetinjstva. Oni osjećaju da lutka raste i mijenja se zajedno s njima, pa tako im i u ovoj dobi, kao i u svakoj, može pomoći da autentično progovore o sebi i svojim preokupacijama. Ovako shvaćena, šire i mnogo apstraktnije, lutka ulazi u prostor avangardne umjetnosti, postaje multimedijski/ intermedijski izazov, te briše sve postojeće granice. krug – poticajna ovogodišnja tema omogućit će brojne tangente/ ideje svakog pojedinca, a kako bismo se na koncu opet svi našli u sintezi i zajedničkom skladu.
Napomena: Ponesite crnu ili tamnu odjeću tajice, hlače, majice, što nam je potrebno za završnu prezentaciju.
Voditeljica: KRUNA TARLE
FOTORADIONICA
Fotografska radionica omogućit će putovanje u svijet vizualnog izražavanja, prenošenja emocija i promišljanja kroz objektiv fotoaparata. Provest ćemo se kroz vrijeme, u čaroliju analognih tehnika. Stvarat ćemo fotografiju crtanjem po fotopapiru, bez fotoaparata, a zavirit ćemo i u tamnu komoru, tj. fotografski laboratorij te otkriti tajne razvijanja fotografije. Nećemo zaboraviti ni doba digitalne fotografije. Kroz praktične vježbe, naučit ćemo kako koristiti digitalnu opremu, pronaći i sagraditi kadar, te ispričati priču kojom ćemo dati fotografski odgovor na ovogodišnju temu krug.
Voditelj: PETRA SLOBODNJAK
RADIONICA DIGITALNE ILUSTRACIJE
Nova znanja iz područja likovnosti usklađena s novim tehnologijama, uvidima u vlastite kreativne sposobnosti i otkrivanje novih svjetova jest sadržaj nove radionice u Školi stvaralaštva „Novigradsko proljeće“. Ilustrirati znači pričati priču slikom, crtežom, grafikom, grafikom… Sudionici će imati priliku ilustrirati u formi digitalnog crteža. Osim ilustriranja zajedničkim ćemo snagama kroz igru i metode pričanja priče složiti i tekstualno djelo koje će se tijekom sedmodnevnog druženja pretvoriti u slikovnicu. Svatko od sudionika imat će veliku slobodu izraziti se u svojom stilu, odnosno interpretirati dio stvorenog teksta na sebi svojstven način te sudjelovati i utjecati na proces nastajanja većeg djela od ideje do finalnog proizvoda.
Preporuka polaznicima: Potrebno je osnovno instrumentalno predznanje te se od polaznika očekuje da sa sobom ponesu svoj instrument. Bitno je znati koristiti se jednim od mnogih programa za crtanje, a sve ostalo savladat će se po putu! Poželjno je donijeti vlastito prijenosno računalo a idealno bi bilo (ali ne i presudno) posjedovati vlastiti tablet za crtanje
Voditelj: DOMINIK VUKOVIĆ