Škola stvaralaštva „Novigradsko proljeće“
smotra stvaralaštva darovitih učenika osnovne škole koji se u sklopu izvannastavnih aktivnosti bave stvaralaštvom u jezično-umjetničkom području i učitelja koji su se istakli radom u jezično-umjetničkom području.
Organizatori
Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Agencija za odgoj i obrazovanje
Škola stvaralaštva „Novigradsko proljeće“
Priređivač
Osnovna škola – Scuola elementare RIVARELA, Novigrad – Cittanova
Sjedište i adresa državnoga povjerenstva
Osnovna škola – Scuola elementare RIVARELA, Novigrad – Cittanova
Škola stvaralaštva „Novigradsko proljeće“
Emonijska 4, 52 466 Novigrad
Agencija za odgoj i obrazovanje
Donje Svetice 38, 10 000 Zagreb
Tajnik državnoga povjerenstva
Miroslav Mićanović, prof., viši savjetnik
Agencija za odgoj i obrazovanje, Donje Svetice 38, 10 000 Zagreb
telefon: 01/27 85 093; telefaks: 01/27 85 001; e-mail: miroslav.micanovic@azoo.hr
Tajnica Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“
Davorka Parmač, prof.
Osnovna škola – Scuola elementare RIVARELA, Novigrad – Cittanova
Emonijska 4, 52 466 Novigrad
telefon: 052/75 70 05; mobitel: 091/27 57 005; e-mail: info@novigradsko-proljece.com
Vremenik
Škola stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ održat će se od 7. do 14. travnja (subota – subota) 2018. u Novigradu.
Tema Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ za 2018. godinu: Godišnja doba.
Program Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ obuhvaća
- rad u radionicama jezično-umjetničkog područja u korelaciji s nastavnim sadržajima
- sve radionice u sedmodnevnom radu ostvaruju unaprijed dogovorenu temu (Godišnja doba), koju dalje razrađuju izražajnim sredstvima karakterističnim za pojedino kreativno područje: riječ, zvuk, sliku i pokret.
Zadaci Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“
- okupljanje darovitih učenika iz Hrvatske motiviranih za rad u kreativnim radionicama
- poticanje učenika na stvaralački rad pod stručnim voditeljstvom
- svakodnevno praćenje rada radionica na internetskim stranicama Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ (novigradsko-proljece.com)
- primjena stvaralačkog modela rada i pozitivnih iskustava Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ u odgojno-obrazovnim školskim programima
- stjecanje znanja i spoznaja iz jezično-umjetničkog područja
- primjena različitih metodičkih pristupa i njihova korelacija u ostvarivanju jezično-umjetničkih sadržaja
- poticanje razvoja višestrukih kompetencija iz različitih grana umjetnosti kroz primjenu principa korelativnosti u nastavi
- poticanje kreativnosti kao komponenata darovitosti
- stjecanje različitih praktičnih vještina
- razvijanje estetskih vrijednosti i socijalnih vještina
- poticanje učitelja i nastavnika sudionika Škole da stečena znanja i iskustva prenose u svoje škole
- stručno usavršavanje voditelja izvannastavnih aktivnosti u školama
- izlaganje radova sudionika Škole stvaralaštva (izložbe i prezentacije)
- suradnja s medijima.
Smjernice razvoja
- praćenje primjene programskog koncepta Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ u redovnoj nastavi, izvannastavnim aktivnostima i svim ostalim oblicima rada s učenicima u školi
- stručno praćenje učenika i hospitanata (učitelja i nastavnika) i njihova motiviranosti za rad u izvannastavnim aktivnostima
- priprema stručne literature o darovitim učenicima i izrada didaktičkih materijala za rad s darovitima.
Načela
- dobrovoljnost sudjelovanja
- sloboda stvaralačkog izražavanja
- sustavnost brige za darovite
- uvažavanje prava na različitost
- razvojnost i težnja prema izvrsnosti
- timski rad.
Vrijeme i mjesto
- Škola će se održati od 7. do 14. travnja 2018. godine u OŠ-SE RIVARELA u Novigradu (istarskom). Daroviti učenici i zainteresirani učitelji i nastavnici, oni koji su se istakli radom u navedenim područjima (prema radionicama) moraju se prijaviti od 4. prosinca (ponedjeljak) 2017. do 26. siječnja (petak) 2018.
- Napomena: Potvrdom dolaska učenika i hospitanata na sudjelovanje u programima Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, AZOO i Škola stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ stječu pravo objavljivanja njihovih imena, fotografija i reproduciranja radova na internetskim stranicama, u tiskanim izdanjima i drugim oblicima.
Sudjelovanje u Školi stvaralaštva „Novigradsko proljeće“
Online prijava
Prije ispunjavanja online prijave potrebno je da odgovorna osoba škole (razrednik u suradnji sa stručnom službom i voditeljem izvannastavnih aktivnosti) prouči:
- Opis radionica – link na stranici Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“
- Upute za online prijavu – link na stranici Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“
- Online prijava za Školu stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018. – za učenike
Važno: Učenici se prijavljuju isključivo online. Svi prilozi moraju biti u digitalnom obliku (tekstualni, slikovni, zvučni, videozapisi i sl.). Prijava je za Školu stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018. – za učenike – na adresi: http://www.novigradsko-proljece.com/web/prijavnica-ucenika-za-skolu-stvaralastva/
- Online prijava za Školu stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018. – za hospitante
Važno: Hospitanti se prijavljuju isključivo online. Svi prilozi moraju biti u digitalnom obliku (tekstualni, slikovni, zvučni, videozapisi i sl.). Prijava je za Školu stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018. – za hospitante: http://www.novigradsko-proljece.com/web/prijavnica-za-voditelja-izvannastavnih-aktivnosti-hospitanta/
Dolaskom na Školu stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ 2018. godine, odabrani hospitanti preuzimaju obveze tijekom trajanja i nakon Škole, predviđene programom Škole (sudjelovanje u radionicama u uvjetima i prema metodama, dežurstva, izvješća i dr.).
Tehnička potpora: za tehničke poteškoće i nedoumice prije i tijekom prijavljivanja možete se javiti na e-adresu: support@novigradsko-proljece.com
Kriteriji odabira učenika
U Školu stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018., mogu se prijaviti učenici za koje stručna služba škole iz koje dolaze utvrdi sposobnost i zanimanje za određenu radionicu jezično-umjetničkog područja.
Kriteriji za odabir učenika:
- Pravilno ispunjena prijavnica (isključivo ispunjena od strane škole – učitelj/voditelj izvannastavne aktivnosti ili stručni suradnik).
- Priloženo motivacijsko pismo (ispunjavaju učenici osobno, opseg minimalno 150 riječi; motivacijsko pismo sadrži: životopis, motivaciju za odabir dvije prijavljene radionice i druge interese učenika, očekivanja od radionica).
- Procjena dodatne dokumentacije specifične za prijavu na pojedinu radionicu (tekstualni, slikovni, zvučni, videozapisi, potvrde i priznanja, sudjelovanja na radionicama, sudjelovanja na svim razinama natjecanja i na smotrama, drugi samostalni radovi kao što su natječaji, izložbe i slično…).
Kriteriji odabira hospitanata
U Školu stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ 2018. mogu se prijaviti učitelji i nastavnici za koje stručna služba u školi u kojoj rade utvrde sposobnost i zanimanje za određenu radionicu jezično-umjetničkog područja.
- Pravilno ispunjena prijavnica (ispunjava učitelj, nastavnik, stručni suradnik koji želi sudjelovati u Školi stvaralaštva, a potpisuje ravnatelj škole).
- Priloženo motivacijsko pismo (minimalno 250 riječi, koje sadrži kratki životopis, dosadašnje profesionalno djelovanje, očekivanja od sudjelovanja na Školi stvaralaštva te osobnu motivaciju za odabir dvije prijavljene radionice).
- Dodatna dokumentacija specifična za prijavu na pojedinu radionicu (tekstualni, slikovni, zvučni, videozapisi, potvrde i priznanja, sudjelovanja na radionicama, sudjelovanja na svim razinama natjecanja i na smotrama, drugi samostalni radovi kao što su natječaji, izložbe i slično, stručni skupovi, aktivi… ).
Važno za učenike i hospitante:
- Pri odabiru učenika i hospitanata za radionice vodi se računa o zastupljenosti županija RH-a u Školi stvaralaštva.
- Upravni odbor i članovi Državnog povjerenstva u skladu s ovlastima, a vezano za rad u radionicama škole i brigu o materijalnim sredstvima, odlučuju o broju učenika i hospitanata u pojedinim radionicama i broju zastupljenih škola iz županije iz kojih dolaze učenici i hospitanti.
- U pravilu, učenici i hospitanti mogu sudjelovati dva puta, osim u slučaju kada voditelji radionica i stručni tim procijene da je za podržavanje i razvoj učenikove darovitosti i hospitantova profesionalnog razvoja poželjan nastavak dolaska u Školu, pri čemu se uzimaju u obzir evaluacije voditelja za one učenike i hospitante koji su već bili sudionici Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“.
Datumi prijavljivanja
Učenici i hospitanti mogu se prijaviti: od 4. prosinca (ponedjeljak) 2017. do 26. siječnja (petak) 2018.
Županije mogu prijaviti broj djece koju financiraju: do 26. siječnja (petak) 2018.
Popis pozvanih sudionika bit će objavljen: 19. veljače (ponedjeljak) 2018.
Popis pozvanih učenika i hospitanata bit će objavljen na internetskim stranicama:
http://www.novigradsko-proljece.com/web/
Napomena: Konačne objavljene liste po radionicama ne mogu se naknadno mijenjati.
Potvrda dolaska
- Pozvani učenici potvrđuju dolazak u Školu stvaralaštva uplatom kotizacije najkasnije do: ožujka (ponedjeljak) 2018.
Za sve koji ne uplate kotizaciju do 12. ožujka (ponedjeljak) 2018. godine, smatra se da odustaju od sudjelovanja i na njihovo mjesto dolazi sljedeći rangirani učenik prema broju bodova.
Podaci o uplati kotizacije nalaze se na internetskoj stranici Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018.
- Pozvani hospitanti potvrđuju dolazak u Školu stvaralaštva online najkasnije do: ožujka (ponedjeljak) 2018.
Napomena: Liste pozvanih učenika i hospitanata objavljene na internetskim stranicama AZOO-a i Škole stvaralaštva ujedno su i službeni poziv, što znači da pozvani učenici, učitelji i nastavnici, ili njihove škole, neće dobivati posebne, dodatne, službene pozive za dolazak u Školu stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018.
Radionice – županije, sufinanciranje
Škola stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ 2018. organizirat će dvadeset i jednu radionicu (literarna, izrada slikovnice, scenska, filmska, radionica novine na internetu, radijska, videodokumentarna, skladateljska, radionica scenske glazbe, radionica aranžiranja i glazbene produkcije, radionica pjevanja, plesna, radionica grafičkog dizajna, kostimografska, radionica slikarstva, slikarsko-scenografska radionica, lutkarska radionica, fotoradionica) i traje sedam dana, po programu koji će biti objavljen na internetskim stranicama organizatora Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018. (www.azoo.hr; www.novigradsko-proljece.com).
Županije i škole mogu pronaći darovatelja i sponzora, koji bi darovitom učeniku ili učenicima omogućili dolazak u Školu stvaralaštva, kao jedinu takve vrste u Republici Hrvatskoj.
Cijena sudjelovanja u Školi stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ 2018. – za učenike bit će objavljena nakon provedbe postupka javne nabave na internetskim stranicama organizatora Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018., a najkasnije do objave konačne liste sudionika.
Obvezna uplata za učenike sudionike Škole stvaralaštva: do 31. ožujka (subota) 2018. – na link agencije koja će dobiti natječaj (javna nabava).
Financiranje i prijevoz
za učenike
- AZOO ne financira sudjelovanje u programu, ne organizira i ne plaća prijevoz – za pozvane učenike u Školu stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018.
- Škole s područja Grada Zagreba uplaćuju troškove programa za učenike Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018. i nakon toga traže refundaciju od Grada Zagreba samo za učenike s liste pozvanih Grada Zagreba.
za hospitante
- AZOO financira sudjelovanje u programu i smještaj (puni pansion) u Novigradu – isključivo za pozvane učitelje i nastavnike (hospitante) Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, 2018.
- AZOO ne plaća dnevnice, ne organizira i ne plaća prijevoz za pozvane učitelje i nastavnike (hospitante) u Školu stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ 2018.
Upravni odbor
Upravni odbor izrađuje okvirni plan i program rada Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, priprema organizaciju i pravila sudjelovanja za učenike, hospitante i voditelje, skrbi za provedbu programa Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“, usklađuje rad odbora, radionica i brine o materijalnim sredstvima.
- Maja Zrnčić, prof., Ministarstvo kulture RH-a, Zagreb, predsjednica Upravnog odbora
- Miroslav Mićanović, prof., AZOO, Zagreb, tajnik Državnog povjerenstva
- Davorka Parmač, prof., OŠ-SE RIVARELA, Novigrad, tajnica Škole stvaralaštva
Programsko vijeće
Programsko vijeće odgovara za program i rad Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ i podnosi Agenciji za odgoj i obrazovanje izvješće o ostvarenju programa te predlaže mjere za poboljšanje rada. Ima zadaću pripremiti prostor za rad, pribaviti materijal za rad radionica, nastavna sredstva i pomagala, osigurati nesmetan rad Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ i smještaj učenika, hospitanata i voditelja radionica te koordinirati rad radionica.
- Davorka Parmač, prof., OŠ–SE RIVARELA, Novigrad
- Joža Prudeus, prof., slobodni umjetnik, Samobor
- Doris Kovačić, prof., Glazbena škola I. M. Ronjgova, Rijeka
- Theodor de Canziani, prof., Prva sušačka hrvatska gimnazija, Rijeka
- Sonja Ivić, učiteljica, OŠ Vladimir Gortan, Rijeka
- Damjan Vasiljević, slobodni umjetnik, Rijeka
- Eva Mofardin, tajnica, OŠ–SE RIVARELA, Novigrad
- Ljiljana Kostić, knjižničarka, OŠ–SE RIVARELA, Novigrad
- Sandra Miani, računovođa, OŠ–SE RIVARELA, Novigrad
Stručni tim
Osnovna zadaća Stručnog tima je znanstvenim metodama pratiti, procjenjivati sudionike i planirati rad i razvoj Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ u svrhu unapređenja kvalitete odgojno-obrazovnog rada s darovitim učenicima u jezično-umjetničkom području.
Područja praćenja:
- selekcija učenika
- napredovanje učenika u različitim jezično-umjetničkim izrazima
- kvantitativna i kvalitativna analiza programa
- stručno usavršavanje hospitanata /učitelja
- samovrednovanje Škole stvaralaštva „Novigradsko proljeće“
- Maja Zrnčić, prof., Ministarstvo kulture RH-a, Zagreb
- sc. Darko Lončarić, Učiteljski fakultet u Rijeci, Sveučilište u Rijeci
- sc. Željko Rački, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
- sc. Vesna Ivasović, viša savjetnica za psihologiju, AZOO
- Ana Sikavica, univ. bacc. art. produkcije, Ministarstvo kulture RH-a, Zagreb
- Davorka Parmač, prof., OŠ–SE RIVARELA, Novigrad, tajnica Škole stvaralaštva
- Nora Krstulović, kazališna redateljica, Zagreb
- Kristijan Končinski, student, Učiteljski fakultet, Zagreb
- Dolores Fabris, stručna suradnica pedagoginja, OŠ–SE RIVARELA, Novigrad
- Sara Findrik, stručna suradnica psihologinja, OŠ–SE RIVARELA, Novigrad
ČLANOVI DRŽAVNOG POVJERENSTVA SMOTRE ŠKOLE STVARALAŠTVA „NOVIGRADSKO PROLJEĆE“
- Theodor de Canziani, prof., Prva sušačka hrvatska gimnazija, Rijeka
- Branko Čegec, prof., Meandarmedia, Zagreb
- sc. Darko Lončarić, Učiteljski fakultet u Rijeci, Sveučilište u Rijeci, Rijeka
- Miroslav Mićanović, prof., Agencija za odgoj i obrazovanje, Zagreb, tajnik
- Davorka Parmač, prof., ravnateljica OŠ–SE RIVARELA, Novigrad, predsjednica
- Josip Prudeus, samostalni umjetnik, Samobor
- Maja Zrnčić, prof., Ministarstvo kulture, Zagreb
Napomena
Uporaba imenica (učenik, učitelj, nastavnik, voditelj) u tekstu podrazumijeva i osobe ženskog i muškog spola, dakle: učenice/ učenike, učiteljice/ učitelje, nastavnice/ nastavnike, voditeljice/ voditelje.