Listopad u Novalji, početci škole
Škola je započela s radom 1974. pod nazivom Listopad u Novalji. Njezin je utemeljitelj prerano preminuli Mirko Todorić kojega su zvali i nepopravljivim djecoljupcem. Profesor je okupio kolege iz riječke referade i iskusne voditelje u radionicama za nekoliko desetaka učenika u pet-šest radionica. Djecu su udomili novaljski vršnjaci. Roditelji su bili oduševljeni idejom i bili su spremni platiti bilo koju cijenu da bi se djeca pridružila Školi stvaralaštva. Nakon četrnaest godina je Listopad u Novalji nažalost prekinut zato što Novalja nije mogla prihvatiti toliki broj posjetitelja.
Početak Novigradskog proljeća
Škola stvaralaštva za darovite učenike nastavlja radom po novim imenom Novigradsko proljeće. Znatno većim brojem darovitih učenika, učitelja, hospitanata i radionica, zahvaljujući spremnosti i zauzetosti ravnateljice OŠ Rivarela u Novigradu gđe. Davorke Parmać. Školu stvaralaštva je pohađalo 300 učenika, tridesetak voditelja i sedamdesetak hospitanata u 18 i više radionica. Odlukom ministrice prosvjete i športa od 1997. god., Škola stvaralaštva, Novigradsko proljeće ulazi u sustav hrvatskoga školstva kao redoviti godišnji projekt pouke i podrške u radu i stvaralaštvu darovitih učenika i učitelja Republike Hrvatske. Županijski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, šport i tehničku kulturu preuzimaju zadaću prikupljanja i odabira sposobnijih i darovitih učenika i hospitanata u izvannastavnim aktivnostima i likovnom izrazu u osnovnim školama, a kasnije i u srednjim školama.
Novigradsko proljeće danas
Od 2004. godine kad je zabilježeno da je kroz školu prošlo 6000 djece i 1500 učitelja do 2015. kroz program rada Novigradskog proljeća prošlo je 10000 djece i 2100 hospitanata. Do sada su izdana dva zbornika Škole stvaralaštva, prvi je izašao 1992., a drugi 2004. Sada je u tijeku 26. Novigradsko proljeće i 40. Škola stvaralaštva. Sigurni smo kako će se tradicija održavanja Škole stvaralaštva uspješno prenositi dugi niz godina te podučavati i uveseljavati nove generacije.
Izvori: Učenički portali 2012., 2013., 2014.
Katarina Toljan
Post your comments
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.